top of page
činskynovyrok_2020_01.png
cinskynovyrok 2020_02.png

ČÍNSKÝ NOVÝ ROK 2020

Čínský Nový rok je oslavou příchodu jarního období, které Číňané nazývají Svátky jara. Jde o nejvýznamnější z tradičních svátků čínského lidu. Symbolizuje jednotu a prosperitu, je uctíván, aby přinesl novou naději do budoucna. V Číně mají tyto oslavy více než 4 000 let starou historii.

中国农历年的开始称为春节。春节是中国人民最隆重的传统节日,象征团结、兴旺,对未来寄托新的希望的佳节。在中国,过春节已有4000多年的历史。

činskynovyrok_2020_01.png
cinskynovyrok 2020_02.png
cinskynovyrok 2020 (9).jpg
cinskynovyrok 2020 (3).jpg
cinskynovyrok 2020 (6).jpg

Oslavy čínského nového roku 2020 pořádá Ministerstvo kultury a cestovního ruchu Čínské lidové republiky, Čínské velvyslanectví v České republice, spoluhostiteli jsou Moravskoslezský a Olomoucký kraj.

Toto slavnostní období je také rozloučením se starým rokem a přivítáním roku nového. Je rozjímáním o čase minulém a nadějným očekáváním radostné budoucnosti. Rok 2020 ukončí vládu ve Vepře, kterou převezme znamení Myši. Ministerstvo kultury a cestovního ruchu Čínské lidové republiky již před řadou let zahájilo rozsáhlou výměnnou kulturní akci pod názvem „Šťastný čínský Nový rok“. Tím se oslavy postupně rozšířily do více než 150 zemí a regionů. Ve spolupráci s Českou republikou se oslavy pořádají nepřetržitě od roku 2015. V letošním roce se budou tedy konat již po šesté. Tato nevšední slavnost se nejen u české veřejnosti těší velké oblibě. Má též potřebnou podporu ze strany zapojených krajů, a také řady velkých českých a čínských společností působích jak v České republice, tak také v Číně a zámoří.

春节是告别旧的一年,迎接新的一年,对过去的回顾与总结,对未来的展望与期盼。2020年将是农历猪年的结束,鼠年的开始。

自2010年春节开始中国文化和旅游部等机构在海外推出“欢乐春节”大型文化交流活动以来,“欢乐春节”活动在150多个国家和地区同期展开。在中捷双方共同努力下,自2015年起在捷克连续五年成功举办“欢乐春节”庙会活动,受到捷克人民的喜爱,2020年是第六届。这得益于捷克政府的高度重视,也得到捷克大型企业、在捷中资企业及华人华侨的大力支持。

Od 17. - 23. ledna 2020 bude Česká republika opět hostit vrcholný čínský kulturní program pod názvem „Šťastný čínský Nový rok“. Akce se bude konat hned v pěti městech - v Praze, Ostravě, Opavě, Olomouci a v Českých Budějovicích.

 

Umělecký a taneční univerzitní soubor Universita umění z exotické provincie Sečuán nám představí nevšední kulturu staré Číny,  její tradice, zvyky a symboly spojené s vítáním nového lunárního roku a blížícího se příchodu jara. Toto živé představení je součástí nehmotného kulturního dědictví země. Na chrámové výstavě si veřejnost prohlédne hedvábí a výšivky ze Sečuánu, tkaní z bambusu, malování cukrem a mnoho jiného. Samozřejmě čínskou kaligrafii a malbu, seznámí se s čajovým uměním a obřady, absolvuje výuku čínštiny, nebo přednášky o čínské medicíně. V programu je Tanec draků a lvů, ukázky mistrů čínských bojových umění, nebo také opera i lidová hudba a tanec, ale i magie, nebo tzv. cheongsam show. V Praze navíc bude možnost ochutnat tradiční čínskou kuchyni, a navíc také pikantní pochoutky mezinárodně proslulé sečuánské gastronomie. Se setměním nám všem přinese štěstí slavnostní novoroční ohňostroj!

2020年1月17日至23日,捷克将举办2020鼠年“欢乐春节”庙会活动。活动将在布拉格、俄斯特拉发、奥帕瓦、奥洛穆茨和捷克布杰约维采5个城市展开。

四川省艺术职业学院艺术团将为我们带来精彩的文艺演出,有歌舞、杂技、武术、戏曲、魔术等传统节目,还有非物质文化遗产的传人现场表演蜀锦蜀绣、竹编、糖画等绝技。庙会上,中国书法、绘画、茶艺、汉语教学、中医讲座,还有舞龙舞狮、中国武术、民乐、舞蹈、旗袍秀,中华美食,观众可以近距离感受中国年俗文化的魅力。入夜,绚丽的烟花将为我们带来喜迎新春的快乐!

cinskynovyrok 2020 (4).jpg

 2020鼠年“欢乐春节”活动由中国文化和旅游部、中国驻捷克大使馆和捷克相关州政府联合主办,中国—捷克文化艺术交流促进会、捷克帕拉茨基大学孔子学院、四川省文化和旅游厅及捷克中国和平统一促进会承办

cinskynovyrok 2020_02.png
cinskynovyrok 2020 (2).jpg
novyrok2020 (5).jpg
cinskynovyrok 2020 (1).JPG
novyrok2020 (4).jpg

Pořadatelem je Česko-čínská  asociace pro kulturní výměnu, z.s., dále Konfuciův institut Univerzity Palackého v Olomouci, Ministerstvo kultury a cestovního ruchu provincie S'-čchuan,  Asociace pro podporu mírového sjednocení Číny.

bottom of page